Etkili reklam nasıl yapılır?

Hepimiz bir gün reklam verme ihtiyacı duymuşuzdur. Fakat bazen verdiğimiz onca reklamdan çok azı bize kazanç olarak geri dönmüştür.  Bu dönüşün asıl nedeni etkili reklam networklerini kullanamaktan ve reklam verenin etkili reklamı nasıl vereceğini bilmemesinden kaynaklıdır.

Reklam verenlerin en çok yaptığı hata aşağıdaki gibidir

 1. Reklam anahtar kelimelerinin yanlış seçimi
 2. Uygun reklam mecralarını seçememek
 3. Reklam tipini tam olarak belirleyememek
 4. Reklam Grafiklerinin reklamı yansıtamaması

Bu hatalarla reklam verenlerin yaptığı bir kaç maddeyi ele alacağız.

 

Reklam anahtar kelimelerinin yanlış seçimi (Keyword seçimi)

Reklam verirken hepimizin en çok düşündüğü an keyword seçimidir. Reklam networklerine reklam verirken bu kelimelere göre ücret ödemekteyiz ve bu anahtar kelimeler sitemizin içeriğine göre doğru seçilmeli. Anahtar kelimelerin arama hacmini bulmak için Googlenin bize sunduğu Google Keyword Tools  aracını kullanabilirsiniz. kelimelerin arama hacmine bakabilir ve rekabet oranlarını görebilirsiniz. Fakat Googlenin sunduğu bu hizmeti kullanırken reklam için seçtiğiniz kelimelerin çok fazla arandığına dikkat edip heyecana kapılmamak gerekiyor. Google keyword Tools bütün kelimelerin bir hiyareşi biçiminde listelendiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse uçak bileti   kelimesinin aram hacmi 7.480.000 milyondur. Fakat  uçak bileti gelimesi çok geniş bir kelimedir.

Uçak bileti kelimesi aşağıdaki kelimeleri içinde kapsamaktadır.

 

 1. ucuz uçak bileti
 2. pegasus
 3. pegasus uçak bileti
 4. thy
 5. thy uçak bileti
 6. uçak bileti fiyatları
 7. istanbul uçak bileti
 8. en ucuz
 9. uçak biletleri
 10. anadolu

ucuz uçak bileti kelimeside aşağıdaki kelimeleri kapsamaktadır

1. en ucuz
2. pegasus uçak bileti
3. pegasus
4. thy uçak bileti
5. ucuz bilet
6. uçak bileti fiyatları
7. onur
8. onur air
9. anadolu jet
10. sun express

 Reklam keywordu seçimi yaparken bu hiyareşiye dikkat edilmesi reklam verenlerin yararına olacaktır. 1 milyon arama hacmi olan bir kelimeye reklam vermek epey maliyetli bir durumdur. Rekabetin olduğu yerde fiyatlar düşük olurken ne yazikki internet için bu tam tersdir.

 

Eğer uçak bileti satıyorsanız ve reklam vermek istiyorsanız kelimeleri iyi seçerek hedefinize ulaşabilirsiniz. uçak bileti anahatar kelimesini kullanmak yerine. Hedefiniz istanbul geneli ise tek tek en az rekabet içeren kelimeleri bulup onları kullarak reklam vermek yararınıza olacaktır.. istanbul uçak bileti yerine istanbul adana uçak bileti keywordunu kullanamak daha mantıklı olacaktır.

 

Uygun reklam mecralarını seçememek

Reklam verenlerin en çok yaptığı hatalardan biriside budur. Sadece reklam vermek için reklam verilmez. Her reklam veren verdiği reklamdan bir geri dönüş bekler. Ürün satıyorsa ürün artışını artırmak veya firmasına bir imaj katmak için  reklam verir. İnternet reklamcılığı televizyon reklamcılığına göre ucuz bir mecradır. Son yıllarda bunun farkına varan büyük firmalar televizyon mecrasına alternatif olarak internet mecrasını kullanmaktadır. Fakat bu mecraları seçerken bazen çalışacağınız reklam networkunu iyi seçebilemek gerekir. çalışacağınız firmaların bu alanda size verdiği analizler sizin için çok önemlidir.

Google internet reklam sektörünün en büyük parçasını elinde bulundurmaktadır. Verdiği hizmetlerle reklamverenlerin analiz yapmasına sağlayan bir çok araca sahiptir. Çok fazla yayıncının  google reklamlarını kullanması onu vazgeçilmez yapmaktadır.

Fakat bazen googlenin reklam  ücretleri  küçük çaplı firmalar için çok fazla gelebilmektedir. Tatil alanında reklam vermek isterseniz bazı kelimeler için tık başına 2-3 tl arasında bir ücret ödemek zorundasınızdır. Ve bu ücretler geri dönüşü olmadığı zaman reklam vereni zor durumda bırakmaktadır. Bunun için googleden başka reklam mecralarını kullarak  daha az ücretler ödeyerek te reklam verebilirsiniz.

 Reklam tipini tam olarak belirleyememek

Verecğiniz reklamın içeriğini iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Reklam tipiniz

 1. Text Reklam
 2. Banner Reklam
 3. Video Reklam

mı olacak.  Bu seçimi iyi yapmanız gerekmektedir. Banner reklam genelde tercih sebebidir.. Güzel bir banner ile insanları sitenize çebilirsiniz. . Text reklamın kullanım alanları değiştiği için bu reklam tipini heryerde kullanak pek doğru değildir.. Çoğu insan yalnış tıklama sonucu siteye yönlendirilmektedir bu size kazanctan çok bazen zarar doğurmaktadır. Video reklamlar ise son yılda artar bir reklam türüdür. Çoğu kullanıcı video izlerken karşısına zorla çıkan videoları izlememektedir.

Reklam Grafiklerinin reklamı yansıtamaması

Bu reklamcılıkta en önemli noktadır.. Eğer yaptığınız bir reklamı kimse beğenmiyorsa müşterilerinizden geri dönüş beklemeyin. Ve satışlarınızda beklediğiniz büyük artışı unutun. Bir reklam bir firmayı yansıtır. Reklam kötüyse firmada kötü imajını alır. Grafik konusunda  yeterli bilgiye sahip değilseniz bir reklam ajansı ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Aklınızdakini yetenekli tasarımcılara söyleyerek güzel işler çıkarabilir ve reklam grafiklerinizin güzel olması durumunda insanların size geri dönüşünü sağlayabilirsiniz.

Reklamcılık konusunda deneyiminiz yoksa danışmanlık hizmeti veren firmalarla çalışabilir ve hata yaparken öğrenmek yerine profesyonel insanlara güvenerek  rahatça reklamların tadını çıkartabilirsiniz.