Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku

Sosyal paylaşım sitelerinden Facebook üzerinde, sizin adınıza Facebook sayfası açıldığını, Şirketiniz adına Facebook grubu oluşturulduğunu, açılan bu sayfa veya oluşturulan Facebook grubunda sizi veya şirketinizi aşağılayıcı, istemediğiniz yorumlar yazıldığını, bazı resimlerin kullanıldığını fark ettiniz. Yukarıda bahsedilen durumlar; Kişiler hakkında açılan bir sayfa ise şaka amaçlı yapılabileceği gibi, tamamen o kişiyi sosyal ağ içeriğinde rencide etmek amacı ile de yapılmış olabilir. Şirketler için ticari itibarın kaybı, bazen gizli şirket bilgilerinin Facebook yolu ile ortaya çıkması sonucunu doğurabilir.


Sahte Facebook Profili Oluşturmak – Sahte E-mail Hesabı Oluşturmak

Türk Ceza Kanunu’nda temel ilkelerden birisi Kanunsuz Suç Olmaz prensibidir. Buna göre eylem kanunda sayılan suç tiplerinden birisine girmiyorsa suç olarak kabul edilmeyecektir. Türk Ceza Kanunu’nda bir kişi adına e-mail hesabı oluşturmak ya da Sosyal Paylaşım sitelerinden Facebook üzerinde bir hesap oluşturmak suç olarak tanımlanmamıştır. Fakat ; Türk Ceza kanunu’nda bir kişi adına Facebook hesabı açılması ya da e-mail adresi alınması suç olarak tanımlanmamış olsa da , bu hesaplarda yapılan başkaca eylemler kanunun suç olarak saydığı fiiller içerisinde olabilir. Örnek vermek gerekirse; Facebook sitesinde adına hesap açılan kişinin ;

 • Resimleri
 • Kimlik ve adres bilgileri
 • Gerçek e-mail adresi
 • Mesleki bilgileri
 • Medeni Haline ilişkin bilgiler

Kullanıldığı takdirde, Türk Ceza Kanunu’nun 135/1 maddesinde belirtilen, kişinin özel bilgilerinin izni dışında ele geçirilmesi suçu işlenmiş olacaktır. Hukuka aykırı olarak bir kişinin kişisel verilerini kaydeden kimse 3 yıla kadar hapis cezası alabilecektir.Yine izinsiz olarak kişisel bilgileri yayan kişiler, Türk Ceza Kanunu 136. maddesi gereği, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecektir.

Bir Kişinin Adına Oluşturulan Facebook Profili İle

 • Kişinin arkadaşları kandırılmış ise,
 • Bu hesap üzerinden birtakım şirket ve kurumlar ile ticari ilişkiye girilmiş ve zarara uğratılmış ise,

Bu durumda Türk Ceza kanununun Bilişim Sistemleri Kullanılarak dolandırıcılık suçu oluşacaktır. Bu suçun cezası üç yıldan yedi yıla kadar hapistir.

Bir Kişinin Adına Oluşturulan Facebook Profili İle

 • Kişinin onurunu, saygınlığını yitirmesine neden olacak resimler,
 • Yine hakaret içeren yorumlar yer aldığı takdirde Türk Ceza Kanunu’nun 125/1 maddesi gereğince , bir kimseye veya kuruma onur, şeref ve saygınlığını bozacak şekilde saldırıda bulunulduğu için üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmedilecektir.

Bir Kişi Adına Oluşturlan Sahte Facebook Profilinde Hakaret Suçu Oluşmasa Dahi

 • Oluşturulan sayfa kişinin izni ve bilgisi dışında oluşturulduğundan
 • Oluşturulan Facebook sayfasında kişinin özel bilgilerine yer verildiğinden,
 • Kişi ünlü bir kişi ise, onun kontrolü olmaksızın sayfa içerisinde yanlış bilgi ve yorumlar yer alabileceğinden,

Her zaman bu facebook sayfasının kaldırılması için mahkemeden bir karar alınabilir. 5651 Sayılı Kanun gereğince (İnternet Kanunu) içerik sağlayıcına bu konuda başvuru yapılarak, kanuna aykırı içeriğin kaldırılması talep edilebilir. Yapılan başvuruya rağmen kanuna aykırı içerik kaldırılmadığı takdirde, içerik sağlayıcısına karşı maddi , manevi tazminat davası açılabilir.

Eğer Oluşturulan Sahte Facebook Profili, Ölmüş Bir Kişinin Adına İse

 • Bu sayfayı hazırlayan kişiler, Türk Ceza kanununun 130/1 maddesinde yeralan , bir kimsenin öldükten sonra hatırasına hakaret eden kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası alacaktır.

Adına Sahte Facebook Hesabı Açılan Kişi Hakkında

 • İftira,
 • Hukuka aykırı yalan haberler yer aldığı durumlarda,
 • Kendisine iftira atılan veya yalan haber yüklenen kişi aleyhinde , kovuşturma başlatılması , idari yaptırım uygulanması halinde , yalan haber yapan ya da iftirada bulunan kişi için Türk Ceza Kanununun 267/1 maddesi gereği bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Şirketler Veya Tüzel Kişiler Aleyhinde

 • Sahte Facebook profili ve grupları oluşturarak,
 • Şirket yada şirketin üretimini yaptığı mal , hizmet aleyhinde olumsuz yorumlar yapılarak,
 • Şirketin ticari itibarını sarsmaya yönelik hareketlerde bulunanlara, Türk Ceza kanununun 237 maddesi gereğince , yalan haber ve havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilebilecektir.
 • Aleyhinde sahta Facebook profili ya da Facebook grubu oluşturularak, ticari itibarı ile oynanmak istenen şirket, halka açık bir şirket olduğu takdirde, şirket hisselerinin bu olaydan ötürü değer kaybı yaşaması halinde , şirket adına sahte profil ya da Facebook grubu oluşturanlar, hakkında Sermaye Piyasası Kanunu İlgili maddeleri gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezasına hükmedilebilecektir.
 • Rakip firmaların başvurduğu bir yol olan Facebook sitesinde rakibi olan firmalar aleyhinde onları kötüleyici gruplar kurulması durumunda , Türk Ticaret Kanunu 57. maddesi ve devamında yer alan  haksız rekabet hükümlerine göre; ilgili kişiye bir aydan bir yıla kadar hapis veya beş yüz liradan on bin liraya kadar adli para cezası veya her ikisine de hükmedilebilecektir.

Sahte Facebook Açma Cezası , Facebook Bilişim Suçları , Bilişim Suçları Facebook , Bilişim Suçları Avukatları , Sahte Facebook Cezası , Facebook Yolu İle Hakaret , Facebook Sirket Hesabi , Facebook Hesabını Kimin Açtığı , Bir Başkasının Adına Msn Açmanın Suçu , Facebookta Bilişim Suçları , Facebook Sahte Profil Açtım Suç Mu , İzinsiz Mail Hesabının Kullanılması , Sahte Facebook Profili Suç Mu , Sahte Hesap Açtığı İçin Hapis , Facebookta Başkasının Adına Sayfa Açmanın Cezası , Başkasının Adına Facebook Açmanın Cezası , Bilişim Sahte Profil Suçları , Facebookta Bilişim

 Avukat Kemal Şener

Son Yazılar