Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim

Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim

Programlamaya başlayan herkesin karşılaştığı ilk soru hangi programlama dilini seçmeliyim ile başlar. Bu soruya cevap bulmak isteyenler  internette gezinir forumlarda dolaşır ve bir sonuca karar vermeye çalışır. Aslında yapılan büyük bir hata ile karşılaşırlar çünkü , internet ortamında herkesin dediğine inanmamak gerekir.  Yazılımcı olmaya yeni başlayan binlence arkadaşımızın da yorum yaptığını düşünürsek bu yorumların sizi nasıl bir hale sokacağını  farketmek zaman almayacaktır.  Peki nasıl bir yol izleyeceğimizi tek tek öğrenmeye başlayalım.

Ne yapmak istiyorum?

Programla öğrenmeye başlarken ne yapmak istediğinizi tespit etmeniz çok önemlidir amaçsız yapılan işlerin bir sonuca varamayacağını düşünürsek öncelikle bir amacını olmalı. Bu işe başlarken bir girişimci olmak isteyebilir yada kurumsal bir şirkette çalışmak gibi düşünceleriniz olabilir hepsinden önce ne yapmak istediğinizi iyice seçmenizde fayda var. Programlama tek dilden oluşan bir şey değil yüze yakın dilin var olduğunu düşündüğünüz zaman seçim yapmak sizi epey yoracaktır.

Peki nasıl seçim yapacaksınız  öncelikle

Web Uygulamaları
Mobil Uygulamalar
Masaüstü Uygulamaları

Ne yapacağınızı belirledikten sonra yukarıda sıraladığım 3 alandan size cazip olanı seçmeniz gerekiyor.Sizin yatkın olabileceğiniz bir seçim yapmak için biraz bu uygulamaları araştırmakta fayda var. Araştırmanızı yapın ona göre karar verin.

“Tüm zamanların en yaygın bilgisayar virüsleri: UNIX ve C” Richard P. Gabriel

 

 

Uygulama Tipi Seçtikten Sonra Hangi Dili Seçmeliyim

Hedefinizi tamamladıktan sonra şimdi programlama dilini seçmek adına geçebilirsiniz. Bu konuda şimdi yardıma ihtiyacınız olacak.

Dünya çapında bazı anketler yapılıyor bu anketler yazılımcıların aldığı maaşları listeliyor tabi bu anketlerdeki fiyatlar Türkiye için malesef buradaki sektör için çok geçerli değil. Ama şunu  da unutmamak gerekiyor yurt dışındaki firmalar özellikle silikon vadisindeki firmalar bu işi bizden iyi biliyor bu dilleri seçmelerindeki ve bu kadar maaş vermelerinin bir nedeni var.  Bir firma bir işe başlamadan önce maliyet analizi yapar bunların içinde programlama maliyetleri de yer alır.

Türkiye de insanlar seçimini nasıl yapıyor.

Hangi programlama dilini seçeceğini günlerce internette araştırdıktan sonra karar vermeden önce şunlara dikkat etmeniz gerekiyor forumlarda yazılan veya bloglar da yazı yazan arkadaşların çoğu bu sektörde çok tecrübeli olmayabilir. Özellikle iş ilan sitelerine geçip oradan araştırma yaptığınızda net sonuçlar alamayabilirsiniz. İş ilan sitelerine neden güvenmediğimi şu şekilde açıklayayım büyük firmalar sürekli oradaki ilanlarını açık tutarlar bu bir nevi reklam amaçlıdır. Günlerce iş arayan binlerce insanın o sitede vakit geçirdiğini düşündüğünüzde çok az maliyetlerde reklam yapmanın ne kadar karlı bir şey olduğunu göreceksiniz.

 

yazilimci

Ben Nasıl Seçim Yaptım

Yıllar önce  programcılığı  teknolojisi ve programla bölümünde okurken babamdan kitap almasını istemiştim maddi durumumuz iyi olmadığı için babamın çalıştığı yerdeki mühendislerden biri bana kitap almak istedi ve istediğim kitapların listesini istedi derslerim arasında C programlama dili vardı fakat mühendis abimiz bana C# kitabı almış ben daha ilk kere bu dille karşılaşmıştım. Hemen araştırmaya koyuldum ve bu dili öğrenmek için uğraşıp durdum kitap çok karışıktı çözmek zor oldu ve internet kafelerdeki bilgisayarların bakımlarını yapmak karşılığında internette gezinip bu dil için araştırıp kendimi geliştirmeye çalıştım ve sonra ara vermek durumunda kaldım. Ankara da Fizik mühendisliği okuyan Fikret arkadaşımın yanına gidip iş aramak için bir ay uğraştım iş bulamayınca memleketime geri dönmek durumunda kaldım.Eve gelince ilk işim celeron 1.7 işlemcili bilgisayarımla web sitesi programlayı öğrenmeye karar verdim. Php öğrenmeye başladım fakat ısınamayıp C# öğrenmenin  kurumsal bir firmada iş bulmak adına iyi olacağını düşündüm. 2008 Mart ayında başladığım programlama dilinin ilk işini haziran ayında aldım.  Bu işi bitirdikten sonra iş alamayıp askere gitmek durumunda kaldım askerden geldikten sonra bu işi yine odaklandım. Fakat sürekli bir sıkıntı ile karşılaşıp duruyordum içimdeki özgür yazılımcı ruhu beni sürekli rahatsız ediyor ve kullandığım programla dilini sırf para kazanmak adına bırakamıyordum. Aradan yılar geçti halan C# ile yazılım geliştiriyorum. Fakat halen bir yanım başka diller öğrenmek istiyor.

Piyasa bizi nasıl şekillendiriyor

Yazılımla uğraşan çoğu arkadaşımızın ilk hedefi kurumsal bir firma da çalışmaktır. Herkes kurumsal firmaların kullandığı teknolojileri öğrenerek kurumsal bir firmaya kapak atmaya çalışır.Kurumsal firmalarda onlar gibi kurumsal olan firmaların altyapılarını kullanmak ister.Firmalar bir sıkıntı ile karşılaştıklarında bu firmalardan teknik destek alarak kısa zamanda sıkıntılarının çözüme kavuşmasını isterler zaman onlar için önemlidir.

Firmalar yazılımcı sıkıntısı çektiği için sürekli okullarda onların altyapıları uygun eleman yetişmesini ister. Ne kadar eleman yetişirse Kalifiyeli eleman fiyatları ucuzlar buda firmalar için iyi yazılımcılar için kötüdür.

“Hızlı ve gelişmiş bilgisayarlar tembel programcılar üretir.” Robert Hummel

 

Seçim yaparken nerede hata yapıyoruz

Heppimiz kurumsal firmalarda çalışmak adına aynı teknolojileri öğrenerek aslında bir yığılmaya neden oluyor ve maaşların düşmesine sebep oluyoruz. Türkiye de web programlama alanında kendini geliştiren arkadaşlarımız hem tasarımcı hem yazılımcı hem server uzmanı olmaya çalışıyor herşey den biraz öğreniyor ve uzmanlaşamıyor. Son yıllarda bu kavramlar değişmekte ve düzene girmektedir.

Yazılım bir ekip işidir parçalar birleşerek ortaya muhteşem şeyler çıkar fakat bu parçaları biz tek başımıza yapmaya çalıştığımız için ortaya malesef güzel olmayan şeyler çıkıyor. Bu yüzden bir ekibe dahil olmaya çalışmayı öğrenmemiz gerekiyor mesela php öğrenmek yerine javascripte uzmanlaşmak yada arayüz konularında kendinizi iyice geliştirmek bir işi seçip onda uzmanlaşmak sizin yararınıza olacaktır.

Bu zamanda öğreneceğiniz dili tam anlamıyla öğrenmek daha faydalı olacaktır. Programlama dillerinin çoğu birbirinden esinlenerek yapılmıştır bu yüzden birini öğrenmeniz halinde diğer dillere adaptasyonu kısa sürede sağlayabilirsiniz.

Gerçekten bu işten nasıl para kazanabilirim

Bilişim dünyasında para kazanmanın en temel prensibi çok kişinin bilmediği şeylerde uzman olmakta yatar. Zor olan şeyleri kimse öğrenmek istemediği için zor olan alanlarda kendinizi geliştirmekte fayda var. Mesala şuan sistem mühendisleri Türkiyede yazılımcılardan daha iyi maaşlar alıyorlar çünkü bu alanda kendini net şekilde kanıtlamış çok insan bulunmamakta özellikle oracle database ve linux alanında yetişmiş çok fazla eleman bulunmamaktadır. Yurt dışında ise C++ diline halen yüksek fiyatlar verilmekte bu dilin yarattığı performans şirketler için önemlidir bu yüzden bu dili kullanmaya halen devam etmektedirler.

Neden herkes sadece web programlamayı seçiyor

Günümüz de web teknolojileri çok gelişti ve kullanım oranları artı artık kimse masaüstü yazılımlarla uğraşmak istemiyor çünkü bu uygulamalar çok emek istiyor. Kurulum ve bakım maliyetleri çok yüksek işte bu yüzden çoğu firma yazılımları web  alanına taşımaya çalışıyor. Tek yerden yönetilebilecek projelere anında müdahale edebiliyor sorunları hemen çözebiliyor. Ama buna rağmen masaüstü programlama hiçbirzaman ölmeyecektir.

Başlamadan önce öneriler

Yazılım okadar yıpratıcı bir iştir ki bir sorunla günlerce uğraşırsınız ve o sandalyeye o kadar mahkum kalırsınız ki gün gelir kalbiniz dayanamaz bu yüzden yazılımla uğraşan arkadaşlara tek önerim spor yapın ve herşeyi not edin. Planlı programlı olamazsanız bu işi başaramazsınız.

Son Yazılar