Satış hacmini nasıl artırabilirsiniz.

Bu yazımızda internet sitesi olan ve sitesinden satış yapan herkese bir kaç tüyo vermeye çalışacağım. Eminim çoğunuz satışlarda duraksama dönemine girmişsinizdir. Ve satışları artırabilmek için bazı denemeler yapmışsınızdır. Fakat bazen başarıyı yakalamak güçtür..  Özellikle yeni açılmış sitelerin satışları ilk başlarda çok zordur. Bazen 3 ay bazen 6 ay satış yapamazsınız ve bu süre, insanların sizin siteyle tanışması için gereken süredir aslında.  Bu süre içinde reklama ayıracak bir bütçeniz varsa sitenizi tanıtabilirsiniz.. (Daha önce yazmış olduğumuz Etkili reklam nasıl yapılır yazımızı inceleyip detaylı bilgi alabilirsiniz.) Reklama ayıracak paranız yoksa ilk başlarda işiniz çok zordur sitenizi tanıtmak için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. Ve özelikle Arama motoru optimizasyonu hakkında bilginiz yoksa işiniz daha zor.. Siteniz tanınmadan önce müşterilerinizin sizi bulabilmesi için arama motoru optimizasyonu(SEO) üzerinde çalışmanız gerekmektedir.

İnsanlar bir ürünü araştırırken arama motorlarını kullanırlar. Bing veya Google yada Yandex üzerinden gelen bu müşterilerinize aradığını özellikteki ürünü ve fiyatı sunarsanız satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. SEO hakkında bilginiz yoksa bu alanda uzman bir danışmanla çalışmanız yararınıza olacaktır. Aramalarda üst sıraya çıkabilmek satış hacminizi etkileyecektir. .

Satışları artırabilmek için insanlar uygun fiyatlar sunmanız gerekmektedir.  Mesela bilgisayar satışı yaptığınız sitenizde uygun fiyatları veremezseniz ve sizden daha uyguna satan olursa yeni açılmış bir site iseniz bu alanda hiç şansınız yok demektir. İnsanlar internetten alışveriş yaparken özellikle uygun fiyat ve ürün çeşitliliğini göz önüne alarak alışveriş yapmaktadır. Çoğunuz büyük marketlerden alışveriş yapmışsınızdır. Bu marketlerde bazen müşteri çekmek için farklı teknikler kullanır bunlar özellikle kampanyalardır.Kampanyalarla çektikleri müşterilerin çok fazla alışveriş yapmasını sağlarlar. Sadece bir detarjan almaya gelen müşteri market içinden başka bir ürün daha satın almıştır. Büyük marketlerin satışlarını artırmak için uyguladıkları kampanyaları incelerseniz neler yapmaya çalıştıklarını anlarsınız. Büyük marketlere gittiğinizde sürekli etiket değiştiren elemanlar görmüşsünüzdür bu elemanlara görevler verilmiştir. Sürekli fiyatları değişen ürünler vardır. Bazı ürünlerde indirim yaparken bir yandan bazı ürünlerdeki fiyatlarda oynama yapılmıştır ve biz bunun farkında olmadan aldığımız bu ürünler aslında diğer ürünlerdeki fiyat indirimini kapatmıştır. Sitenizde buna uygun taktikler kullanarak müşteri çekebilir ve satış hacminizi artırabilirsiniz.

Satış hacminizi artırabilmek için bir başka yöntem ise fiyat listeleme sitelerini kullanmaktır. Bu siteler ucuzu.com,cimri.com,akakce.com,birarada.com ve alisverisrobotu.com’a benzeyen sitelerdir. Bu sitelerde internet üzerinde satış yapan eticaret sitelerindeki belirli ürünleri alarak size en uygun fiyatı sunmaya çalışırlar. Sizin arama motorlarını kullanarak yaptığınız işi bu sitelerden kısa sürede yapabilirsiniz.Bu sitelerle anlaşarak bu siteler üzerinden uygun ürün aramaya çalışan kullanıcılara uygun fiyatı sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Diğer sitelerden öne çıkabilmek için bu sitelere eklediğiniz ürünlerin diğer sitelerden daha uygun fiyata çekilmesi gerekmektedir. Ne kadar uygun olursa sitenize uğrayan müşteri sayısıda artacaktır.

Tabi satışları etkileyen diğer faktörlerden bir kaçıda müşeriyi tatmin etmekdir. Bunlar uygun fiyat,hızlı kargo,hızlı müşteri hizmeleri de etkilemektedir. Ne kadar müşteriyi tatmin ederseniz o müşterinin geri dönüşü daha hızlı olacaktır. Güvenini bir kere kazanırsanız ve sorunla karşılaşmazsa sürekli sizden alışveriş yapmasını ve diğer insanlara sizi önermesini sağlayabilirsiniz. Arızalı çıkan bir üründe karşı tarafa sorun yaratmak yerine o sorunu hemen çözmek ve müşterinin güvenini kazanmak çok önemlidir.

 

 

Son Yazılar