Şirketler sosyal medyayı nasıl kullanmalı

Sosyal medyanın gücünü bilmeyenimiz yoktur.Son zamanlar insanların sosyal medyaya yatkınlıkları bunun bir göstergesidir. Facebooku kullanan kişi sayısının 900 milyon olması ve git gide interneti içine alacakmış gibi bir izlenim bırakması sosyal medyanın gücünü gösteriyor. Peki firmalar sosyal medyayı kullanarak neler yapabilir sosyal medya bir firmaya neler kazandırabilir.Bu yazımızda bunları ele alacağız.

Firma olarak neden Sosyal Medyada yer almalıyım?

Türkiye de facebook kullanım oranlarına baktığımızda en yaygın grup 18-24 yaş aralığı olarak dikkat çekiyor. Kullanıcılar arasında 18-24 yaş aralığındaki 10 milyon 311 bin 550 kişi yani yüzde 34’lük bir kesim facebook kullanırken, 25-34 yaş aralığı yüzde 28, 35-44 yaş aralığı ise yüzde 12 olarak dikkat çekti. Facebook kullanıcı profilleri arasında 55 yaş üzeri ise yüzde 1’lik bir dilimi oluşturuyor.

Bu oranlara bakıldığında facebook hesabı açmayan firmaların aceleci davranması gerektiğinin göstergesidir.

Facebook grup hesabı açan firmalar müşterileriyle iç içe olmuş üye sayısını artırmış ve yeni ürünlerini herkese tanıtma imkanı sunabilmiştir.Son yıllara bakıldığında internet kullanıcılarının internet kullanım biçimi değişmiş ve firmaların sitelerine olan  ziyaret sayıları düşmüş ve facebook gruplarına olan ilgi artmıştır.

Sosyalm Medyayı Etkili kullanmak için neler yapılmalı?

Sosyal Medyayı etkili kullanabilmek firmaların satış hacimlerini artırmalarına yardımcı olacaktır. Facebookta üyeniz olan müşterilerinize kampanyalarınızı hızlıca tanıtabilir ve satış hacminizi artırabilirsiniz. Oluşturduğunuz indirimleri yayınlayabilir ve satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Facebook üzerinden müşterilerin yorumlarından tam olarak sizden neler istediklerini öğrenebilir ve firmanızda bu isterkler doğrultusunda değişiklik yapabilirsiniz. Sattığınız ürünler hakkında yorumları inceleyebilir ve bir dahaki satışınızda neler yapmanız gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bazen çekilişler yapıp müşterilerinize hediyeler verebilir ve insanların grubunuzu daha çok ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.. Müşterisiyle iç içe olan firma herzaman bir adım öndedir. Müşteri memnuniyetini ölçmenin en etkin yolu olarak facebooku kullanabilirsiniz.. Anketler düzenleyebilir ve insanlar firmanız hakkindaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Sitenizle entegreli kullanmak.

Firmanıza ait herzaman bir site olmalıdır ve facebook üzerinden insanları sitenize çekmenin bir yolunu bulmalısınız. Bir müşteri bir mağazaya girdikten sonra bazen fikirlerini değiştirebilir ve satın almak istediği şeylerin yanında ekstra şeyler alabilir. Yaptığınız kampanyalar için müşterileri sitenize yönlendirmek satış hacmini bir nevi artırmaya yardımcı olacaktır.

Halen bir facebook hesabınız yoksa geride kalmışsınız demektir.

 

 

 

Son Yazılar