Web girişimi için para gerekli midir?

Web girişimi için para gerekli midir?

girişimciHerkesin aklında bir fikri vardır ve bu fikirler zamanla değişir kimisi bu fikirlerini gerçekleştirmek için atağa geçerken kimilerimiz ise sürekli paranın gerekliliğinden bahseder durur.. Aslında para bir girişimi en üst seviyeye çıkartabilmek için bir araçken bazende bu araç malesef istediğiniz yere sizi götüremeyebilir.

Web dünyasındaki girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilmeleri için öncelikle fikirlerine güvenmeleri ve o fikrin gerçekten tutup tutpmayacağını çevresindeki insanlarla test etmeleri sonucunda fikirleri hakkındaki olumlu olumsuz sonuçları daha rahat analiz edebilirler..

Bir fikrin paraya ihtiyacı olup olmadığı fikrin isteklerine ve sizin becerinize bağlıdır..

 

Yazılımcıysanız en önemli aşamayı atlatmışsınız demektir.Sistemler hakkında yeterli bilgiye sahipseniz ve bütün fikirinizdeki altyapıyı kendiniz hazırlayacaksanız maliyet hesabınızı nasıl yapacağınız konusunda az da olsa bilginiz vardır..

Fikrinizin ne kadar paraya ihtiyacı olduğunuzu aşağıdaki bir kaç madde ile hesaplayabilirsiniz..

  1. Yazılım Maliyetleri
  2. Hosting maliyetleri
  3. Pazarlama Maliyetleri
  4. Reklam Maliyetleri
  5. Personel Maliyetleri

1.Yazılım Maliyetleri

Yazılım hakkında bilgiye sahipseniz ve projeniz çok fazla detaylı olmayacaksa(Örnk:Amazon.com gibi yada sahibinden.com) bu işi tek başınıza halledebilirsiniz.. Eğer bu konuda hiç bilginiz yoksa ve paranız varsa bu işi yapan bir firma ile anlaşabilir ve gerekli alt yapıyı onlara hazırlatabilirsiniz. Yazılım firmalarıyla çalışırken siz ve firma arasında sözleşme yapmanız ilerde yaşanacak sorunları çözmek acısından yararınıza olacaktır..

2. Hosting Maliyetleri

Bu kısımda özellikle çoğu girişimci bir fikirle yola çıkarken şu hatayı yapmaktadır.. kısıtlı bir bütçe ile yola çıkarken sunucular için yüksek ücretler ödeyerek aslında gereksiz bir yaklaşım sergilemektedirler..Hayata gerçireceğiniz projeye göre  hosting ihtiyacınızı seçmeniz gerekmektedir. sahibinden.com gibi bir site açmayı planlıyorsanız elbette bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır.. Fakat küçük çaplı projeleriniz için normal bir hostting ile bu işe başlayıp zamanla bir server kiralayarak  yolunuza devam edebilirsiniz.. Hosting seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli konu gizliliktir.. Datalarınızın çalıştığınız firma elemanları tarafından izinsizce kopyalanması ve başkalarına satması hiç hoş olmayacaktır.

Hosting seçminizi yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir şeyde lokasyon tercihidir. Projeniz uluslar arası bir proje olacaksa hostunuzu ona göre almanız sitenize başka ülkelerden girenlerin yavaş bir siteyle karşılaşması önleyecektir.Ayrıyeten domain seçiminizi sesleneceğiniz kesime göre seçerseniz ilerde büyümelerde sorun yaşamazsınız.

3.Pazarlama Maliyetleri

Sitenizde var olan ürünü pazarlamak en zor iştir ,eğer bu ürün heryerde bulunabilen bir ürünse bu daha zordur. Ve satış hacimlerini yükseltebilmek için müşterilerinize rakiplerinizden daha ilerde olmanız gerekmektedir. Rekabetin olduğu alanda reklama harcanan para çok fazladır. örneğin : Truzim sektöründe tatil kelimesi googlede tıklama başına 2 tl gibi bir ücretten başlamaktadır ve rekabeti içeren ürünlerin fiyatları artmaktadır.. Rekabet oranı ne kadar çok ise reklama ödeyeceğiniz fiyat okadar çok artmaktadır..

4.Reklam Maliyetleri

Son yıllarda çoğu web site sahibi ürün satışlarını artırabilmek için reklama yönelmiştir. Bir girişimcinin (parası olmayan bir girişimci demek daha mantıklı olacak) ilk başlarda yaptığı en büyük hata elindeki paranın büyük bir kısmını reklama yatırıp ürün satışını gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Fakat bazen bu büyük bir hataya neden olmakta ve elde avuçta ne kadar sermaye varsa bitmesine sebep olmaktadır.. İnternet reklamcılığının pahalı ve ucuz olanı bulunabilmektedir.  En etkili reklam modelini seçip ürün satışınızı artırabilmek gerekir.. Ama yeni açılan bir sitenin bütün eksiklerini tamamladıktan sonra reklam vermesi sitenin yararına olacaktır..

5.Personel Maliyetleri

Yapılan girişime göre değişen bir madde olup gerekmediği müddetçe personel alımı yapmak yanlış bir seçimdir. Yapılan grişimin gelişmesiyle beraber personel alımı yapılması gerekmektedir.

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biride aklımda bir fikir var ve bu fikri hayata geçirebilmek için benim paraya ihtiyacım var ve bu parayı bulmak için Melek yatırımcıya ihtiyacının olduğu düşünüp sadece fikirleri ile bir yatırımcı bulmaya çalışmasıdır.Önce fikirlerinizi hayata geçirip daha sonra bir yatırım almak daha doğru olacaktır..

 

Son Yazılar