WebSaati için yorumlar https://websaati.com Güvenilir Tıbbi Bilgi ve Sağlık Önerileri Tue, 21 Jan 2020 12:14:13 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Çıban nedir? Nasıl Tedavi Edilir yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/ciban-nedir-nasil-tedavi-edilir/#comment-162 Mon, 20 Jan 2020 19:25:51 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3557#comment-162 Ciltte stafilokok denilen bakterinin meydana getirdiği enfeksiyon sonucu oluşan iltihap, irin birikimine çıban denir. Bakteriler kıl köklerine yerleşir ve bu bölgede çoğalmaya başlarlar. Deride sert, ağrılı, bezelye veya nohut büyüklüğünde şişlik. Çıban, patlatıldığında içinden irin akan ve iltihabı daha da yayılan cilt enfeksiyonudur. çıban kesinlikle sıkılmamalı ya da başka birine sıktırılmamalıdır. Çıbanın patlaması halinde bölge temiz bir bezle silinmeli, yoksa  iltihap yayılabilir.

]]>
Göz kuruluğu nedir? Nasıl Tedavi Edilir yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/goz-kurulugu-nedir-nasil-tedavi-edilir/#comment-161 Mon, 20 Jan 2020 14:01:22 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3558#comment-161 Göz kuruluğu gözün önünü koruyan, onu ıslak tutan tabakanın eksik ya da düzensiz olması halidir. Gözyaşı üretiminde azalmaya yaz faktörleri, klimalı ortam, göz makyajını temizlememe hatta sıvı ihtiyacınızı bol su içmek göz kuruluğunu önlemede büyük fayda vardır. Göz kurulugu gözlerde batma, Yanma,Yabancı cisim hissidir. Uzun süre ekrana bakmak gözleri kurutuyor. Ekran başında çalışırken gözlerin dinlenmesi ve ıslanması için göz kırpma sayınızı artırılmalıdır 20 dakikada bir 20 saniye gözünüzü ekrandan uzaklaştırın. Göz kuruluğunda en sık uygulanan tedaviler suni gözyaşı damlaları ve jelleridir. Hastanın doktor tarafından değerlendirilmesi sonucu hastaya en uygun bulunan suni gözyaşı preparatı seçilecektir.

]]>
Tiroid nedir? Belirtileri Nelerdir? yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/tiroid-nedir-belirtileri-nelerdir/#comment-160 Mon, 20 Jan 2020 13:46:36 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3559#comment-160 Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını düzenleyen tiroid bezi, boynumuzun ortasındadır. Tiroid bezi düzgün çalışmazsa vücut proteinleri yakamaz, bu da karbonhidratların ve proteinlerin işlenmesini engeller. Bu nedenle tiroid hastalıkları kontrolsüz biçimde kilo alımına sebep olur. Tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının az salgılanmasıdır. Bu hormonlar metabolizmamızı düzenlediğinden, kana az hormon salgılanmasına bağlı olarak halsizlik, iştah açıcı, Huzursuzluk, Saç dökülmesi gibi belirtiler gösterebilir.

Tüm tiroid nodüllerinin yalnızca yüzde 5‘i kanserdir. Bu nedenle her tiroid nodülüne cerrahi uygulanmaz. Cerrahi gerektiren durumlar ise şunlardır:

Büyük nodüllerden oluşan guatr ve bu guatrın bası yapması

Çoklu nodüllerden fazla hormon salgılanarak hipertiroidi (zehirli guatr) durumunun oluşması

]]>
Zona neder neden çıkar? yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/zona-neder-neden-cikar/#comment-159 Mon, 20 Jan 2020 13:18:10 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3561#comment-159 Zona hastalığı halk arasında gece yanıgı diyede bilirnir.Zona hastalığı, çocukken karşımıza çıkan Suçiçeği hastalığına neden olan Varicella Zoster virüsünün meydana getirdiği bir sinir iltihabıdır ve ilerleryen yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkabilir. Zona genellikle döküntülerin ortaya çıkacağı bölgede yanma, karıncalanma, kaşıntı veya batma ile başlar. Bazen bu bulgular çok şiddetli olabilir ve bireyler dayanılmaz bir ağrı tarif eder.Virüsün vücut bağışıklık sisteminde zayıflık olduğu dönemlerde zona olarak yeniden harekete geçmesi mümkündür. Fakat virüs çoğunlukla aktif hale geçmez ve zona hastalıgı  ya da başka probleme neden olmaz. Zona hastalığı bulaşıcı değildir ancak daha öncesinde suçiçeği geçirmeyen kişilerde suçiçeğine yol açabilmektedir.

]]>
Meme kanseri belirtileri nelerdir? yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/meme-kanseri-belirtileri-nelerdir/#comment-158 Mon, 20 Jan 2020 13:05:19 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3560#comment-158 Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Nadir olarak erkeklerde de görülebilen meme kanseri, kadınlar da daha sık görülmektedir. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi göğüs kanserinde de erken teşhis ve tedavi oldukça büyük önem taşır. Belirti vermeyen meme kanseri sinsice olerliyen bir hastalıktır. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan bireylerde bu hastalığa yakalanma olasılığı diğer bireylere oranla daha yüksektir.

Belirtileri :Göğüs veya koltuk altı bölgesinde ele gelen şişlik
Meme başının içeri doğru çökmesi

Meme başından gelen akıntı ve kanlı akıntı
Koltukaltında hissedilen büyük bir kitle

Koltuk altında ele gelebilen şişlik

40 yaş öncesinde ultrasonografi, 40 yaşın sonrasında ise iki yıllık aralarla mamografi kontrollerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

]]>
Prof. Dr. Canan KARATAY EFENDİGİL hangi hastanede çalışıyor. yazısına Gokhan tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/prof-dr-canan-karatay-efendigil-hangi-hastanede-calisiyor/#comment-157 Mon, 20 Jan 2020 09:22:05 +0000 https://websaati.com/soru-cevap/prof-dr-canan-karatay-efendigil-hangi-hastanede-calisiyor/#comment-157 Canan Karatayı tanımayan yoktur. Herkesinde en çok merak ettiği sorulardan biri canan karatay hangi hastanede çalışıyor sorusudur.
Prof. Dr. Canan KARATAY EFENDİGİL

Florence Nightingale Hospitals hastanesinde çalışmaktadır

]]>
Prof Dr Alper Çelik Hangi Hastanede Çalışıyor? yazısına Gokhan tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/prof-dr-alper-celik-hangi-hastanede-calisiyor/#comment-156 Mon, 20 Jan 2020 09:07:55 +0000 https://websaati.com/soru-cevap/prof-dr-alper-celik-hangi-hastanede-calisiyor/#comment-156 Merhaba

Genel Cerrahi bölümünde uzman olan PROF. DR. ALPER ÇELİK hocamızdan

Randevu almak için tıklayın

Kolan Hospital Hastanesinde görev almaktadır.

]]>
Doktorun Hangi Hastanede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim? yazısına Gokhan tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/doktorun-hangi-hastanede-oldugunu-nasil-ogrenebilirim/#comment-155 Mon, 20 Jan 2020 08:14:02 +0000 https://websaati.com/soru-cevap/doktorun-hangi-hastanede-oldugunu-nasil-ogrenebilirim/#comment-155 Sgk’nın size sunmuş olduğu Doktor Arama Ekranı sayesinde hangi doktorun hangi hastanede olduğunu bulabilirsiniz. Doktorunuzun hangi hastanede çalıştığını öğrenmek için doktor adını ve soyadını girip sorgulamanız yeterli.

Sorgulama yapmak için tıklayın

]]>
Kolesterol nedenleri nelerdir? yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/kolesterol-nedenleri-nelerdir/#comment-154 Sun, 19 Jan 2020 20:40:46 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3538#comment-154 Kolesterol kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda etkilidir.Bu nedenle özellikle kolesterol yüksekliği bulunan kişiler başta olmak üzere sağlığına önem veren herkesin kolesterol seviyesini dengede tutması, sağlıklı beslenmesi gerekir. Kolesterolün kandaki seviyesinin yüksek seyretmesi birçok kronik hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. İki çeşit kolesterol vardır. Kötü kolesterol LDL. İyi kolesterol ise HDL’ dir.

]]>
Bademcik enfeksiyonun nedenleri? yazısına zehra tarafından yapılan yorumlar https://websaati.com/soru-cevap/bademcik-enfeksiyonun-nedenleri/#comment-153 Sun, 19 Jan 2020 20:17:47 +0000 https://websaati.com/?post_type=question&p=3521#comment-153 Bademciklerde meydana gelen iltihaptır. Genellikle hastanın boğazının şişmesi ve acıması sonucu kendisini gösterir. Aslında bademcik iltihabı vücudun bir savunma mekanizması olarak da adlandırılabilir. Bademcik iltihabı, kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılacak basit bir muayene ile teşhis edilebilir. Hastalığın tedavisi, hastalığın nedenine göre değişiklik gösterir. Boğaz iltihabı sebebinin bulunması için bir boğaz testi veya boğaz kültürü yapılabilir.Hasta çok sıklıkla bademcik iltihabı geçiriyorsa bademcik ameliyatı ile bademciklerin alınması gerekebilir.

]]>