İphone programlama Sanal Mac Os Kurulumu ve yaşadıklarımlarım.

Merhaba arkadaşlar iphone üzerinde programlama yapmaya karar verdim ve ilk sorunla karşılaştım öncelikle bir mac bilgisiyara ihtiyacım vardı almak istedim fakat baktımki fiayatlar öyle böyle değil.. Farklı bir yöntem ile çözmeye karar verdim ve sanal makinada kurulum yaparak programlamaya karar verdim. Öncelikle Virtual box kurdum ve  indirdiğim bir kaç mac  os lion  hacintos işletim sistemlerini kurmaya başladım.. belki 5 defa kurulum yaptım ve sürekli hata aldım. Bazen çalıştı ve tamam budur derken bir baktım ki donmalar yaşanıyor.. donmaları gidermek için update yapayım dedim ve ne göreyim bu sefer açılışta hata almaya başladım ve onca zahmetle kuduğum mac os yine bozuldu.. farklı versiyonlar aradım durdum.. Neyse en sonunda kurulum gerçekleşti ve xcode kurulumuna geldi sıra..

xcodenin saçma sapan hatalarıyla karşılaştım iştetim sisteminin versiyonuna göre çalışan xcode  10.6 ve üzeri versiyonda bir kernel istedi ilşletim sistemini güncellesem yine çökecek yine çalışmayacak duruma geleceğinden.. xcode versiyonlarının çoğunu indirdim.. xcode 3 versiyonlarını indirdikten sonra kurmak istedim ve ne yazıkki içinde bulunun ios sdk buna izin vermedi.. bir şekilde xcode 3.2 versiyonunu kurdum..Fakat similatörü kuramadığım için hatalar aldım..

Sonunda başka bir yola başvurmak istedim ve kurulu bir  macos sistemini kullanmaya karar verdim. öncelikle indirdiğim mac os sürümü 10.8  bir arkadaşımız sağolsun kurulu bir halde torrente atmış.. Bende hemen indirip içeriğine bakayım dedim ve çalıştırma için vmware sanal makina programına ihtiyacım olduğunu öğrendim.. Hemen onuda bulup kurulumu yaptıktan sonra kurulumu yaptım..

Oracle Virtualbox ile hiç uğraşmayın arkadaşlar büyük sorunlar yaşanıyor direkt aşağıdakileri bulup indirip uygulamanızı yazmaya başlayın..

 

Gereken Yüklemeler

OS X 10.8 Mountain Lion Retail VMware Image (Bu şekilde arama yaparsanız bulabilirsiniz)

VMware

Xcode 4.5

 

Son Yazılar