Nabız Atışı Kaç Olmalıdır?

Soru

Nabız atış hızı kaç olmalıdır. Normal bir insandaki nabız atış hızı kaç olmadır.

Çözüldü 0
Senem 1 ay 1 Cevap 58 gösterim 0

Cevap ( 1 )

 1. Yetişkinler için normal bir dinlenme kalp atış hızı dakikada 60 ila 100 atım arasındadır.

  Genel olarak, istirahatte daha düşük bir kalp atış hızı daha verimli kalp fonksiyonu ve daha iyi kardiyovasküler uygunluk anlamına gelir. Örneğin, iyi eğitimli bir sporcunun dakikada 40 vuruşa yakın normal bir dinlenme kalp atış hızı olabilir.

  Kalp atış hızınızı ölçmek için nabzınızı kontrol etmeniz yeterlidir. İşaret parmağınızı ve üçüncü parmaklarınızı boynunuza nefes borunuzun yan tarafına yerleştirin. Nabzınızı bileğinizde kontrol etmek için, iki parmağınızı kemik ve tendon arasına, bileğinizin başparmak tarafında bulunan radyal arterin üzerine yerleştirin.

  Nabzınızı hissettiğinizde, atım sayısını 15 saniye içinde sayın. Dakikadaki vuruşlarınızı hesaplamak için bu sayıyı dört ile çarpın.

  Aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok faktörün kalp atış hızını etkileyebileceğini unutmayın:

  Yaş
  Fitness ve aktivite seviyeleri
  Sigara içen olmak
  Kardiyovasküler hastalık, yüksek kolesterol veya diyabet
  Hava sıcaklığı
  Vücut pozisyonu (örneğin ayağa kalkma veya uzanma)
  Duygular
  Vücut ölçüsü
  İlaçlar

  Geniş bir normal aralık olmasına rağmen, alışılmadık derecede yüksek veya düşük bir kalp atış hızı altta yatan bir sorunu gösterebilir. Dinlenme kalp atış hızınız sürekli olarak dakikada 100 vuruşun üzerindeyse veya eğitimli bir sporcu değilseniz ve dinlenme kalp atış hızınız dakikada 60 vuruşun altındaysa özellikle başka belirtiler veya semptomlarınız varsa bayılma, baş dönmesi veya nefes darlığı gibi doktora başvurmanız gerekebilir.

  En iyi cevap

Cevap bırak